Úprava stanice Elix Dragon 407

Stanice Elix Dragon CB 407 je velmi levná stanička, která ovšem překvapí velmi dobrou modulací, to opravdu nepřeháním, shodují se na tom všichni. Čtyřistasedmička prostě mluví nejlépe. Ale ze čtyřistasedmičky lze jednoduše udělat "čtyřistaosmičku".První úprava spočívá ve výměně mikrofonních konektorů (a nejlépe i mikrofonní šňůry, která taky za moc nestojí). Klasický pětikolík doporučuju nahradit šestikolíkem "Allamat look and feel". Originální pětikolík DIN totiž působí problémy. Jednak ho při troše snahy můžete vytáhnout (nemá pojistku jako DNT Formel 1) a samička ve stanici dělá taky bordel - problémy s kontakty. Vypadá to, jako kdybych si to vymyslel, ale je to vyzkoušeno (mojí bývalkou, která ji měla půjčenou). Ze stanice vypájejte pětikolík. Do díry zasaďte samečka šestikolík a z druhé strany zašroubujte. Pasuje tam přesně, někde jsem totiž viděl obrázek stejné stanice, jenom od jiného prodejce, která byla osazena čtyřkolíkem stejného provedení jako šestikolík. Ještě předtím si na ten šestikolík napájejte 6 drátků o délce cca 3 cm. Do děr po pětikolíku zapájejte ty drátky. Předpokládám, že jste si předem označili ty vývody, takže víte, na které díře je jaký signál. Na konektor to zapojte tak, aby to odpovídalo zapojení All 295 - při koupi jiného mikrofonu (echo, power, robot) si ušetříte dost starostí. 12V + seženete na potenciometru hlasitosti/vypínači. UP/DOWN přepínání na mikrofonu nemám vyzkoušeno, ale pokud to zapojíte na nohu 20 procesoru IC C5121, mělo by to fungovat, ale opravdu to nemám vyzkoušeno, takže pozor! Ještě při této operaci dejte bacha, tenhle vývod musíte pájet mikropájkou, pistolovou páječkou ho pošlete do věčných lovišť!

Pro úplnost ještě uvádím zapojení konektorů na CB407 a All295 (u CB407 jsem to opsal z Amatérského radia A/2/1995 a nejsem si jist, jestli tam nejsou blbě napsány (obráceny) vývody 3 a 5):

Allamat 295
Vývod Signál
1 MOD
2 RX
3 PTT
4 U/D
5 12V+
6 GND

Dragon CB 407
Vývod Signál
1 GND
2 NC
3 RX
4 MIC
5 TX
Pozn: NC = Not Connected - nezapojen


Tak co? Funguje? Fajn. Můžeme upgradovat dál. Víte k čemu je potenciometr RV2? Ano, je to modulační zdvih. Kroucením ze strany na stranu můžete přidat či ubrat (haha). Když MALIČKO přidáte, nic tím nezkazíte. Ještě předtím si vemte lihový fix a na místo, kam ukazuje zobáček potenciometru udělejte tečku (snadno to potom nastavíte do původní předpisové polohy).

Funguje? Mluví? Ne? Tak to jste asi kroutili na špatnou stranu :-) Další úprava spočívá v přidání s-metru. Seženťe si mono jack 2,5 mm, samce i samičku. Samička musí být v takovém provedení, aby šla přidělat na plech - zadní stranu stanice. Může být i v provedení na kabel - zajistí se matkou nebo tou černou izolační umělou hmotou. Předpokládám, že ručkový indikátor s rozsahem asi 100 uA už máte. Do stanice vzadu vyvrtejte díru, velkou tak, aby tam šla prostrčit samička jacka a z druhé strany šla připevnit tím izolačním bakelitem. Až to budete mít, stanici oprašte od špon a vyndejte jack. Na jeho (jack) vývody připájte dva kablíky. Zadělejte jack. Jeden kablík spojte s kostrou, i když pravda, to už je zařízeno tím přišroubováním jacku na plech... No a ten druhý zapojte do společného bodu rezistorů R26, R27, diody D3 a kondenzátoru C19 přes odporový trimr asi M1.

Na samce napáchejte měřáček. Polaritu nutno vyzkoušet. Pak už jen zbývá trochu ocejchovat S-metr, nejlépe podle jiné stanice, jedné antény a jedné protistanice. Ještě se sluší říct, že autorem této úpravy je s největší pravděpodobností Vojtěch Voráček, OK1XVV, (spolu)majitel Elixu a úprava byla včetně nákresu zveřejněna v časopisu Amatérském rádiu A/2/1995.

Poznámka k reportům: vždycky když slyším report "rádio 5, santiágo 9" nebo "95", bere mě i přes dobrý výsledek infarkt. Tak za prvé: report se dává v pořadí RS a ne opačně (protože pak je to jednoznačné) a za druhé: R je Readibility, čili čitelnost a S je Strenght, čili síla signálu (nikoli jen signál), čili správný report je "slyším Tě pět-devět". Santiága si nechte od cesty. Ještě k s-metrům: údaje na nich berte orientačně. Pokud nenastavujete anténu, jde o prd. Radioamatéři dávájí při závodech "59". Proč asi?

Další úpravu vymyslel Charlie Karlovy Vary metodou pokus omyl (takže bacha!). Na drátovou propojku JP2 (je kousek od potenciometru zdvihu, vedle R104) připájel drát, na drát LED diodu (červenou), na diodu rezistor 1k2 a druhý konec (rezistoru) připájel na zem. Získal tím indikaci klíčování. Jestli se vám ztlumila hlasitost reprodukce z repráku (ale zase ne nijak drasticky, stačí dát jen víc volume), tak to dělá přesně to, co stanice, na které to dělal Charlie. Jestli ne, tak je to (nejspíš) OK. Ledku si přidělejte třeba na zadní stranu stanice, tam je obvykle nejvíc vidět :-)

Další úprava je vyloženě praktická, nic nestojí a nic nemůžete zkazit. Divím se, že toto již neudělal výrobce či zadavatel. Stanici vypněte (potenciometrem - úplně doleva proti směru hodinových ručiček) a potenciometr squelche otočte taky úplně doleva. Vemte si modrý nebo červený (viz další úprava) lak na nehty a na potenciometry udělejte zepředu na místo, kde je na hodinovém ciferníku sedmička či osmička, tečku. Díky této úpravě hned víte, jak máte nastavenou hlasitost a jak squelch. Žlutý lak by byl možná taky hezký.

Další estetickou úpravu zatím jen nosím v hlavě. Napadlo mě, že když vyměním červený LED display za modrý stejného typu (společná katoda nebo anoda - nevím) a velikosti, budu mít jedinečnou a navíc pěknou stanici. Modrý display sice bude dražší než červený, ale... Kdo tuto úpravu udělá, ať mi pošle fotku (stanice) (zapnuté), buď papírovou nebo elektronickou.

A to je vše. Pokud vám stanice i přes všechny úpravy funguje, nezbývá mi, než vám pogratulovat k dobré práci.