LM317T

Oprava nabíječky k mobilu Siemens C25

Už dvakrát jsem měl tu čest a smůlu zároveň, že jsem musel (nemusel, ale chtěl) opravit nabíječku k mobilu Siemens C25. Pokud vám najednou nepůjde nabíjení, nedávejte nabíječku do opravny, ani nekupujte novou. Jste-li jen trochu zruční a umíte pájet, vyjde vás oprava na 20 Kč. Závadu u obou nabíječek způsobil nefunkční stabilizátor napětí LM317T.


Postup:

  1. Musíme rozebrat krabičku. Zde nám pomůže hrubé násilí a široký plochý šroubovák. Krabička je totiž zalepená, aby se do ní jen tak někdo nedostal a nepřišel k úrazu. Šroubovákem budeme páčit tak dlouho, dokud horní půlka krabičky neodpadne. Křupání se nelekejte. Okousaných hran taky ne, když se kácí les, létají třísky. Alespoň to trafo a stabilizátor bude větrat.
  2. Vyndejte destičku tištěného spoje chycením za trafo. Je v tom spodním dílu jen nasunutá (jak uvidíte po vyndání). Vpředu u kablíku do mobilu je onen stabilizátor. Je přidělaný k plíšku (chladič). Je zapatlaný (stabilizátor) "takovým sráčem", který má tu vlastnost, že dobře drží, je pružný (takže ho nožem jen tak neodstraníte), ale zaplať pánbůh pod pájkou se taví a nesmrdí, ani neničí očko. Odstraňte opatrně jak to lepidlo, tak stabilizátor (i s chladičem).
  3. TO92-špatné pouzdro Místo nefunkčního stabilizátoru napájejte ten nový. Pozor, musí vypadat úplně stejně, tj. v pouzdru TO220, pokud by vám prodavač chtěl nedejbože nabídnout LM317-TO92 (vypadá jinak), tak ho tam sice napasujete, ale odejde - je stavěn na menší proud. V pouzdru TO-3 je stavěn až na proud 1,5A, ale zase se tam asi nevejde. Vypadá jako staré české tranzistory KU611/612. :-)
  4. To je vše. Zadělejte krabičku, omotejte ji izolačkou, strčte do zásuvky a na konektoru, co se strká do mobilu změřte voltmetrem napětí (pozor, ať hroty voltmetru nezpůsobíte zkrat - šli byste pro nový LM317...). 2 kontakty na konektoru jsou spojené, třetí je opačný pól. Mezi nimi by se mělo objevit napětí asi 7,7 Voltů.
obrázek konektoru

PS: nevím, co přesně zničení ono stabilizátoru způsobilo. Tipnul bych to na přehřátí. Na trafu je tepelná pojistka, na stabilizátoru ne. Nabíječku proto pro jistotu při nabíjení nevystavujte slunci ani teplým předmětům. Ty 3 diody za stabilizátorem jsou 2x 1N4001 a jedna Zenerka 6V2 (u obou nabíječek byly vždy v pořádku).

© 2001 Pedro